Wielkie widowisko muzyczne w ramach Jubileuszu 300-lecia koronacji Jasnogórskiego Obrazu – 26 sierpnia „Jasna Góra – polska Kana” Widowisko powstaje dzięki życzliwości i wsparciu Premier Beaty Szydło, która objęła je także patronatem honorowym. Współorganizowane jest przez Ministerstwo Kultury, Narodowe Centrum Kultury, Telewizję Polską SA, FABRYKA spółka realizatorów filmowych I telewizyjnych sp. z o.o.
Ponad pół tysiąca artystów, pełne rozmachu rekonstrukcje nie tylko na specjalnej scenie, ale i w historycznych miejscach Jasnej Góry, efekty pirotechniczne i zastosowanie najnowszego sprzętu multimedialnego – nie tylko to złoży się na wielkie widowisko muzyczne, które odbędzie się 26 sierpnia. Koncert „Jasna Góra – polska Kana” został przygotowany na kulminację obchodów 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej częstochowskiej.
Multimedialne widowisko będzie niepowtarzalną okazją, aby w ciągu dwóch godzin przeżyć polską historię trwale połączoną z obecnością jasnogórskiego Obrazu. Gdy Wizerunek Hodegetrii pojawił się na Jasnej Górze, był już otoczony czcią i kultem. Klasztor jasnogórski stał się przede wszystkim sanktuarium maryjnym. Według Jana Długosza wizerunek Matki Boskiej już przed rokiem 1430 był czczony nie tylko w Polsce, ale i w sąsiednich krajach. Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej stał się na przestrzeni dziejów jednym z głównych symbolów religijności Polaków, a także znakiem ich tożsamości narodowej. Widowisko będzie więc opowieścią jak Obraz Matki Bożej był szczególnie ważny w chwilach utraty lub zagrożenia naszej wolności; w czasach potopu szwedzkiego, rozbiorów Polski, czy okresie reżimu komunistycznego. Ważnym wątkiem przedstawienia będzie historia pielgrzymowania na Jasną Górę, od jego początków do współczesności – podkreśla Marcin Pospieszalski, dyrektor artystyczny i autor scenariusza.
Na Jasną Górę pielgrzymowali niemal wszyscy polscy monarchowie, prócz ostatniego władcy Stanisława Augusta Poniatowskiego. To pielgrzymowanie zapoczątkował Władysław II Jagiełło. Podobnie jak Jagiellonowie, również przedstawiciele dynastii Wazów byli częstymi gośćmi na Jasnej Górze – Zygmunt III Waza oraz jego synowie Władysław IV i Jan II Kazimierz. Michał Korybut Wiśniowiecki w 1670 r., poślubił na Jasnej Górze Eleonorę Marię Habsburżankę. Wielokrotnie na Jasną Górę przybywał Jan III Sobieski. Pielgrzymki władców miały duże znaczenie dla podtrzymywania w świadomości zwykłych ludzi rangi Sanktuarium Jasnogórskiego i niezwykłości tego miejsca. Przybywający tu pielgrzymi utwierdzali się w przekonaniu, że Maryja Jasnogórska jest otwarta na wszystkich, zarówno na zwykłych mieszkańców miast i wsi, jak i na zamieszkujących okazałe pałace monarchów, że wszyscy są wobec Niej równi, że dla wszystkich jest jednakowo Matką i Królową.
Akt koronacji częstochowskiego Obrazu papieskimi koronami w 1717 r. był swoistą pieczęcią najwyższego autorytetu Kościoła, Ojca świętego, nad „elekcją” Maryi przez naród. Pogłębił on istniejącą od dawna w Rzeczpospolitej świadomość, że znajduje się pod szczególną opieką Bogurodzicy. Po odparciu „potopu szwedzkiego” w krytycznym momencie wezwana została Maryja na tron Polski przez króla Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656r. W akcie ślubów złożonych przez władcę we Lwowie monarcha oficjalnie proklamował Matkę Boże Królową Korony Polskiej.
Wydarzenia historyczne, jak np. oblężenie Jasnej Góry podczas „potopu szwedzkiego” będą inscenizowane przez grupy rekonstrukcyjne z użyciem specjalnych efektów pirotechnicznych. Widowisko będzie zrealizowane z użyciem najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego. Rozmach projektu pokazuje ilość miejsc inscenizacyjnych: duża scena wybudowana na Błoniach Jasnogórskich, na której odbędą się wszystkie wykonania muzyczne (prawie 20 utworów); mury jasnogórskie, na których odbędą się wszystkie inscenizacje rekonstrukcyjne (przyniesienie obrazu na Jasną Górę, oblężenie szwedzkie, koronacja), a także Kaplica Cudownego Obrazu, wieża klasztoru i brama Lubomirskich.
Obok wielkiej narracji historycznej, niemniej istotne będą historie konkretnych ludzi. W spektakl wplecione zostaną także świadectwa znanych i nieznanych jasnogórskich pielgrzymów o zawierzeniu Maryi , co zdaniem Marcina Pospieszalskiego, jest najcenniejszą częścią koncertu. – To świadectwa ludzi, którzy tutaj doświadczyli umocnienia, uzdrowienia i przemiany życia. Ich świadectwa są bardzo przejmujące, takie dotyczące granicznych sytuacji życiowych albo zwykłe historie, ale dla nas będzie to umocnienie, podniesienie na duchu. Według dyrektora artystycznego te świadectwa choć są opowieściami ludzi nam współczesnych, to pookazują jak historia ma znaczenie dla współczesności.
Opowieści historycznej towarzyszyć będą przygotowane przez Marcina Pospieszalskiego aranżacje pieśni kościelnych i patriotycznych. Podkreślony zostanie także wymiar ekumeniczny jasnogórskiego Wizerunku Bogurodzicy. Koncert uświetni Chór Męski Oktoich Cerkwi Prawosławnej św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu. – Obraz – będzie to pokazane w koncercie – jednoczy Wschód z zachodem, Południe z Północą. W ekumeniczny sposób podkreślimy wagę Obrazu – zapowiada Marcin Pospieszalski.
Jan Paweł II podczas pobytu w sanktuarium w 1991 r. tak mówił o jasnogórskim Wizerunku: „Starożytny wizerunek, który nosi na sobie znamiona chrześcijaństwa na Wschodzie i na Zachodzie, jest oznaką jedności tych dwóch światów, bogactw i kultur, które poprzez chrzest święty spotkały się i zjednoczyły w Chrystusie”.
Spektakl reżyseruje Bolesław Pawica. W widowisku wystąpią z towarzyszeniem chórów i orkiestry m.in.: Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Adam Strug i Monodia Polska, Angelika Górny i Dariusz Malejonek. W roli narratora wystąpi Paweł Królikowski, a obok niego na scenie pojawią się także: Michał Kula, Andrzej Młynarczyk, Dominika Figurska i Dariusz Kowalski. Koncert „Jasna Góra – polska Kana” będzie transmitować na żywo Program 1 Telewizji Polskiej, w sobotę 26 sierpnia o godz. 21.00.
mir / R.Jasna GóraW roku 2017 mija 300 lat od koronacji Obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze. W dniu 4 listopada 2016 roku, Senat RP przyjął uchwałę ustanawiającą Rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, zatem wydarzenia na Jasnej Górze będą jednymi z najważniejszych w bieżącym roku. Jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów Jubileuszu będzie widowisko multimedialne „JASNA GÓRA-POLSKA KANA” zaplanowane i przygotowane przez Zarząd OO. Paulinów, wspólnie z Marcinem Pospieszalskim i Bolesławem Pawicą.
Celem planowanego widowiska jest przybliżenie odbiorcy historii Polski i historii Obrazu Matki Boskiej oraz przypomnienie że jest to historia trwale spleciona. Warto pamiętać, że nie byłoby Polski takiej jaką znamy bez Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej i że dzieje naszego Narodu są trwale związane z Jasną Górą. Do Obrazu pielgrzymowali prawie wszyscy polscy królowie: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary z królową Boną, Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki i Jan III Sobieski (między innymi przed wyprawą wiedeńską i po Odsieczy Wiednia w 1683 roku). Powierzali losy kraju Jej opiece. Przed Obrazem modlili się Papieże – ostatnio Papież Franciszek podczas wizyty w Polsce. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej wędrował po kraju w czasach socjalizmu utwierdzając wiarę w Polakach i nadzieję na wolność, która udało się odzyskać po 1989 roku. Motyw Matki Boskiej Częstochowskiej spotykamy też w wielu dziełach literatury polskiej.
Podczas wydarzenia opowiemy jak bardzo Obraz Matki Boskiej na Jasnej Górze był ważny dla Polski i Polaków przez wszystkie wieki a w szczególności w chwilach, gdy zagrożona była wolność lub wręcz ją utraciliśmy (potop szwedzki, rozbiory Polski, komunizm). Obraz Matki Boskiej na Jasnej Górze jest niezaprzeczalnie związany z historią Polski i o tym również będziemy opowiadali podczas tego muzycznego i multimedialnego wydarzenia.
Widowisko będzie zrealizowane na najwyższym poziomie światowym z użyciem najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego. Rozmach projektu pokazuje ilość miejsc inscenizacyjnych: duża scena wybudowana na Błoniach Jasnogórskich, na której odbędą się wszystkie wykonania muzyczne (ponad 19 utworów); mury jasnogórskie, na których odbędą się wszystkie inscenizacje rekonstrukcyjne (przyniesienie obrazu na Jasną Górę, oblężenie szwedzkie, Koronacja) a także kaplica jasnogórskiej ze Świętym Obrazem, wieża klasztoru i Brama Lubomirskich.
W projekcie weźmie udział ponad 500 artystów w tym m.in: pełny skład orkiestry symfonicznej, cztery chóry: Chór Filharmonii Częstochowskiej; Chór z Rzeszowa; Chór Silesia; Chór Oktoich, wybitni narratorzy, aktorzy i soliści sceny polskiej a także grupy rekonstrukcyjne. Podczas krótkich inscenizacji planujemy również użycie pirotechniki, w tym wybuchy z armat.
Reżyserem wydarzenia jest Bolesław Pawica a dyrektorem artystycznym i autorem scenariusza Marcin Pospieszalski. Telewizja Polska Program 1 będzie transmitowała wydarzenie na żywo.
Wykonawcy muzyczni
Krzysztof Cugowski
Andrzej Lampert
Adam Strug i Monodia Polska
Angelika Korszyńska–Górny
Agnieszka Cudzich
New Life
Dariusz Malejonek
Mariachi Sol Latino ( z Berlina)
Marek Piekarczyk
Małgorzata Regent
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Chór Filharmonii Częstochowskiej. ok. 24 os
Chór z Rzeszowa/ Beata Winiarz ok. 20-30os
Chór Silesia ok. 20 os
Chór OKTOICH
Aktorzy
Michał Kula (Biskup Szembek)
Andrzej Młynarczyk (Prymas Wyszyński)
Dominika Figurska (Prowadząca/Wiersz w. Syrokomli)
Dariusz Kowalski (Narrator)
Paweł Królikowski (Narrator)